Punkt poboru materiałów do badań
Czynne: Poniedziałek – Piątek
w godzinach: 7:00-11:00
Odbiór wyników on-line? – zapytaj w punkcie pobrań.
Ważne
Lekarz POZ, kierując pacjenta do lekarza specjalisty, ma obowiązek wykonać tylko te badania, które są niezbędne do potwierdzenia wstępnego rozpoznania i wpisują się w zakres kompetencji lekarza POZ.
Kiedy pacjent trafia pod opiekę lekarza specjalisty, to specjalista kieruje go na badania diagnostyczne, które są nieodzowne w procesie leczenia. W takiej sytuacji lekarz specjalista nie przekazuje pacjenta z powrotem do lekarza pierwszego kontaktu w celu zlecenia badań.
Ambulatoryjne lecznictwo specjalistyczne, zajmując się pacjentem na stałe, ponosi koszty związane z przeprowadzaniem zlecanych badań.
Jeśli pacjent korzysta z prywatnego lekarza i leczenia poza systemem NFZ, koszt badań diagnostycznych ponosi pacjent.
Jak się przygotować?
Zaleca się pobieranie krwi rano, na czczo, najlepiej po około 12-godzinnym nieprzyjmowaniu pokarmów.
Zaleca się, by do pobrania krwi do rutynowych badań zgłaszać się w godzinach rannych (7:00-11:00). W niektórych badaniach dopuszcza się możliwość pobierania krwi w innych porach; w takich przypadkach należy zaznaczyć godzinę pobrania.
Przyjdź na badanie na czczo
Przed badaniem możesz wypić niewielką ilość wody
Dzień przed badaniem unikaj spożywania alkoholu
Dzień przed badaniem unikaj wysiłku fizycznego
Badanie moczu
Mocz do analizy pobiera się do czystego pojemnika jednorazowego (do nabycia w rejestracji lub w punkcie pobrań), bezpośrednio po spoczynku nocnym (pierwsza poranna porcja moczu) ze środkowego strumienia.
W przypadku badania mikrobiologicznego (posiew moczu) prosimy zaopatrzyć się w jednorazowy, jałowy pojemnik (dostępny w aptekach).