Pracowania RTG
Czynna:
Poniedziałek 08:00 – 14:30
Wtorek 10:30 – 18:00
Środa 08:00 – 14:30
Czwartek 10:30 – 18:00
Piątek 08:00 – 14:30
tech. rtg. Mirela Wolińska-Łukaszyk
/obowiązuje od 2 grudnia 2024 /
RTG jest techniką obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie x (rentgenowskie). Dzięki tym promieniowaniom można prześwietlić dowolną część ciała.
Zdjęcie rentgenowskie jest bezbolesne i w większości przypadków nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowywania. Często jest stosowany ubiór ochronny (np. kamizelka na klatkę piersiową) w celu ochronnym.
Badanie z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego ma najczęściej zastosowanie w:
- sprawdzaniu układu kostnego, w celu wykrycia ewentualnych zmian pourazowych, takich jak złamania lub zwichnięcia. Dzięki RTG można również rozpoznać zaburzenia budowy kości przy chorobie reumatycznej, zwyrodnieniowej i osteoporozie,
- diagnozowaniu klatki piersiowej w celu wykluczenia choroby gruźliczej, zapalenia płuc, rozedmy płuc oraz wszelkich zmian nowotworowych w obwodzie klatki piersiowej. Badanie pozwala również ocenić sylwetkę i wielkość serca,
- kontrolowaniu przewodu pokarmowego, dzięki czemu można sprawdzić kształt przełyku i jego hipotetycznych zwężeń. Badanie pomaga również ocenić czynności ruchowe oraz kształt żołądka, oraz jego położenie względem reszty narządów.
Wykaz zdjęć na jakie może skierować lekarz POZ:
- zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej.
- zdjęcia kostne: w przypadku kręgosłupa, kończyn i miednicy – w projekcji AP i bocznej. zdjęcie czaszki. zdjęcie zatok. zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej.
Pacjent wykonuje zlecone badanie w pracowni RTG wskazanej przez lekarza kierującego.
Ważne!
Skierowanie na badanie RTG zlecone z gabinetu prywatnego oraz od lekarzy specjalistów, spoza naszej placówki, wykonywane są odpłatnie.